Kudret YALÇIN

Deneyim
2014 (Ağustos – Devam ediyor İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yenibosna / İstanbul İnsan Kaynakları ve Kalite Yönetim Müdürü İnsan Kaynakları Yönetimi insan Kaynakları fonksiyonları kapsamında; bordro ve personel özlük işlemleri, işe alma yerleştirme, ücret yönetimi, kariyer ve performans yönetimi, organizasyonel gelişim, eğitimler, sosyal faaliyetler ve motivasyon, çalışan memnuniyeti anketi uygulaması, iş sağlığı ve güvenliği, idari işler faaliyetlerini yürütmek, sonuçlarla ilgili üst yönetime düzenli raporlama yapmak Toplam Kalite Yönetimi Kurum içerisinde kalite sistemlerinin kurulmasını ve kurumsal gelişlime katkı sağlayacak şekilde uygulanmasını sağlamak. iç denetimleri organize etmek, stratejik planlama kapsamında hedeflerin gerçekleşmesi için projeleri takip etmek. Türkiye Kalite Derneği (KALDER) çatısı altında EFQM Mükemmellik Modeli Ulusal Kalite Hareketi’nde değerlendiriciliği yapmak. Müşteri Memnuniyeti Anketlerini uygulamak, ekip çalışmalarını koordine etmek ve gerekli görüldüğünde eğitimler vermek. Tüm çalışmalar hakkında üst yönetime düzenli raporlama yapmak.

2012 (Mart) – 2014 (Ağustos) Karakuş Uluslararası Taşımacılık A.Ş. Mahmutbey / İstanbul Yönetim Sistemleri Müdürü Şirketin kurumsal gelişim, Kalite ve İnsan Kaynakları süreçlerinin geliştirilmesi, kurum içinde uygulanması ve çalışanlar tarafından içselleştirilmesi için gerekli çalışmaları koordine etmek. Kurumun iş sağlığı ve güvenliği konusundaki ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmak, risk değerlendirme çalışmalarını koordine etmek ve iyileştirme faaliyetleri için eylem planları oluşturmak.

2011 (Ağustos) – 2012 (Mart) İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yenibosna / İstanbul Boğaziçi – Seyrantepe Şube Müdürü Taksim - Beşiktaş’tan Sarıyer’e kadar uzanan boğaz hattındaki toplam 30 brickte üye eczanelerin günlük ilaç ve ıtriyat taleplerinin karşılanması için tüm lojistik operasyonu yönetmek. Ciro ve pazar payı hedefini gerçekleştirmek için satış ve saha organizasyonunu sağlamak. Bölge eczacılarının öneri, talep ve şikayetlerini karşılamak için gereken çalışmaları yapmak, memnuniyet düzeyini arttırmak için aksiyon almak. Stok çeşit ve yeterliliği için analizler yapmak, periyodik stok sayımlarını organize etmek. Deponun ve depo personelinin sevk ve idaresini sağlamak. Üst yönetime düzenli raporlama yapmak. Şube çalışması ele alındığında elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir; Ağustos 2011 de pazar payı % 16,2 iken Şubat 2012 de % 19,5 e yükselmiştir. Ağustos 2011’ de ciro 6.375.00 TL iken Ocak 2012’deki ciro 8.420.266 TL olmuştur. 6 aylık dönemde ciro bazında % 32’lik, bölge Pazar payı bazında % 20,96’lık bir büyüme sağlanmıştır. Toplam 34 eczane ile önceki döneme göre daha yüksek ciro anlaşması yapılmıştır. Bir başka deyişle 6 aylık dönemde 34 eczane kazanılmıştır. Ağustos 2011’de aylık 1.000 TL’nin üzerinde alım yapan eczane sayısı 250 iken şubat 2012 de 271’e çıkmış, Ağustos 2011 de aylık 5.000 TL üzerinde alım yapan eczane sayısı 206 iken şubat 2012 de bu sayı 224 olmuştur. Bu dönem içerisinde daha önce müşterimiz olmayan 14 eczane bizimle ilk kez olarak çalışmaya başlamıştır. En önemlisi bu dönemde belirgin biçimde müşteri
Kudret YALÇIN
Adres : Adnan Kahveci Mah. Y. Sultan Selim Cad. Konak Cad. Palmiye Sitesi B Blok D:25 Beylikdüzü / İSTANBUL memnuniyeti artmıştır.

2007 (Aralık) – 2011 ( Ağustos) İstanbul Eczacılar Kooperatifi Yenibosna / İstanbul Kalite Sistemleri Müdürü – Yönetim Temsilcisi Toplam Kalite Yönetimi Kurum içerisinde kalite sistemlerinin kurulmasını ve kurumsal gelişlime katkı sağlayacak şekilde uygulanmasını sağlamak. İç denetimleri organize etmek, stratejik planlama kapsamında hedeflerin gerçekleşmesi için projeleri takip etmek. Türkiye Kalite Derneği (KALDER) çatısı altında EFQM Mükemmellik Modeli Ulusal Kalite Hareketi’nde değerlendiriciliği yapmak (Son iki yıldır aktif saha ziyaretleri de dahil). Müşteri Memnuniyeti Anketlerini uygulamak, ekip çalışmalarını koordine etmek ve gerekli görüldüğünde eğitimler vermek. Tüm çalışmalar hakkında üst yönetime düzenli raporlama yapmak.
İnsan Kaynakları Yönetimi İnsan Kaynakları fonksiyonları kapsamında; işe alma yerleştirme, kariyer ve performans yönetimi, organizasyonel gelişim, eğitimler, sosyal faaliyetler ve motivasyon, çalışan memnuniyeti anketi uygulaması, iş sağlığı ve güvenliği, idari işler faaliyetlerini yürütmek, sonuçlarla ilgili üst yönetime düzenli raporlama yapmak.

2004 (Ekim) -2007 (Ağustos) Şahinler Holding A.Ş Merter / İstanbul TKY / Eİ Sorumlusu Toplam Kalite Yönetimi Şahinler Holding ve holdinge bağlı şirketlerde Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarını koordine etmek. ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi konusunda holding şirketlerine danışmanlık yapmak
İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları fonksiyonları çerçevesinde; işe alma yerleştirme, kariyer ve performans yönetimi, eğitim ve motivasyon çalışmalarını yapmak.
Endüstri İlişkileri Şahinler Holding web sitesinde kişisel ve kurumsal gelişime katkı sağlayacak faaliyetleri organize etmek.
2004 (Mart) –2004 (Ekim) Beysan Triko A.Ş: (Şahinler Holding) Merter / İstanbul Toplam Kalite Sorumlusu Şirkette Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarını koordine etmek

2000 (Haziran)-2004 ( Mart) Bilkont Dış Tic. Ve Tekstil A.Ş. (Şahinler Hol.) Çorlu / Tekirdağ Kalite Yönetim Mühendisi 5 ayrı fabrikayı içinde barındıran entegre tesiste kalite uygulamalarını gerçekleştirmek.

Eğitim
1998-2001 Marmara Üniversitesi (Y. Lisans) – Uluslararası Kalite Yönetimi İstanbul 1991 -1995 İstanbul Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği İstanbul 1987 - 1990 Kayseri Sümer Lisesi Kayseri

Eğitim ve Sertifikalar
• C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı – 2012
• A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - 2013
Kalite Sistem Eğitimleri
ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi İç Denetçi Eğitimi – NMT Eğitim Danışmanlık
ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi – DNA Danışmanlık / Polater Eğt. Danş.
ISO 9001:2000 İç Denetçi Eğitimi – DNA Danışmanlık / Polater Eğt. Danş.
ISO 22000 Gıda Güvenliği Sistemi – Ayna Kalite Danışmanlık
SA 8000 Sosyal Sorumluluk Standardı Bilgilendirme Eğitimi – Şahinler Holding
Kurumsallaşma ve İyileştirme Teknikleri
İş Hukuku Sertifika Programı – Galatasaray Üniversitesi
• EFQM Mükemmellik Modeli Eğitimi - Kalder
• EFQM Mükemmellik Modeli Baş Değerlendirici Eğitimi - Kalder
• Süreç Yönetimi Eğitimi – Şahinler Holding
• Özdeğerlendirme Eğitimi – Bilkont Tekstil
• Süreç Analizi ve İyileştirme Teknikleri - Polater Eğitim ve Danışmanlık
• “Hedeflerle Yönetim” Swot Analizi Eğitimi – Polater Eğitim ve Danışmanlık
• 6 Sigma Bilgilendirme Eğitimi – Şahinler Holding
• İnsan Kaynakları Yönetimi – Kosgeb
• Toplam Kalite Yönetimi Eğitimi – Şahinler Holding
• 5S Uygulamaları – Bilkont Tekstil
• Öneri Ödül Sistemi Eğitimi – Bilkont Tekstil

Yönetim Becerileri ve Bireysel Gelişim
• Eğiticinin Eğitimi – Strata Danışmanlık
• Üretim Planlama ve Verimlilik – Kosgeb
• Problem Çözme Teknikleri Eğitimi – Bilkont Tekstil
• İlkyardım Eğitimi (Sertifika programı)
• Yönetim ve Koçluk Becerileri Semineri – Polater Eğitim ve Danışmanlık
• Satışta Yüksek Etkili İletişim – Astra Zeneca-
• Müşteri Odaklı Problem Çözme Teknikleri - Polater Eğitim ve Danışmanlık
Depoculuk ve Lojistik
• Depo ve Stok Yönetimi – Prof. Dr. Mehmet Tanyaş
• İyi Depoculuk Uygulamaları
Genel Katılımlar
• Farklı Bakış Açıları İlaç ve Eczacılık Sektörü - 2011
• Kalite Çemberleri Paylaşım Toplantısı – Ankara Kalder
• 9,10,11,13. Ulusal Kalite Kongrelerine Katılım – Kalder
• Brisa İyileştirme Konferansı (2003,2005,2006,2007) – Sabancı Center
• 4. Eğitimciler Zirvesi – İstanbul
• 4. Yönetim Zirvesi – Eduplus Eğitim Danışmanlık
Copyright ©2016 Ante Danışmanlık, All Rights Reserved. Düzenleme: ElitNET
free website
built with
kopage