Öneriler

 

Marka Tescil Önerileri

Marka tescilinde tescil edilecek ürün ve hizmetler marka sınıfları denilen kategorilere göre yapılmaktadır. Sınıf belirlemesi uzman bir marka vekili tarafından yapılmalıdır. Bu şekilde kuruluşunuzun faaliyet gösterdiği ya da göstermeyi düşündüğü tüm alanları kapsadığından emin olunabilir.

Marka tescil işlemleri en az 12-18 ay zaman alan bir süreçte sonuçlanmaktadır. Bu sebeple tescil öncesinde marka araştırma uzmanlarından, yurtiçi veya global marka araştırma hizmeti alarak tescil başvurusu öncesinde tescilini düşündüğünüz markanın tescil edilebilirlik yorumunu alınız. Bu işlem bilgi ve tecrübe isteyen bir iş olduğu için kendi yaptığınız araştırmanın sonuçlarına güvenmeyiniz.

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile web sitesi zorunluluğu getirilmiştir. ".tr" internet alan adı alımında marka tescili gereklidir. Bu sebeple kendinizi internette de korumak için önce marka tescili sonra ".tr" uzantılı alan adınızı alınız.

Markanız tescilli değilse önce Türkiye'de olmak üzere ihracat yaptığınız ya da yapmayı planladığınız ülkelerde rüçhan hakkı talepli olarak markanızı tescil ettiriniz. Tescilsiz bir marka ile kesinlikle ihracat yapmayınız. Tescilsiz marka kullanımı yasak olmamasına rağmen başka ülkelere yapılacak ihracatta, ihracat yapılan ülkede aynı mallar için tescilli benzer bir marka varsa gümrüklerde ve dış piyasada mallarınıza el konulması riski vardır. Aynı durum iç piyasada da geçerlidir. Buna göre; mallarınız. 5833 sayılı marka hakları kanunu ve haksız rekabeti düzenleyen diğer yasa hükümlerine istinaden toplatılabilir, 3 yıla kadar hapis cezası 2.000.000.TL ye varan para cezalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Markalar Türk Patent Enstitüsü nezdinde 10 yıl için tescil edilmekte olup, onar yıllık dönemler halinde yenilenerek koruma süresi uzatılabilmektedir. Yenileme zamanının kaçırılmaması önemlidir bu tarihten önce vekil ofisiniz size büyük bir olasılıkla haber verecektir ama sorumluluk sizdedir. Bu sebeple yenileme sürelerinin kayıtlı olduğundan ve yenileme işlemlerinin süresi içersinde tamamlandığından emin olunuz.

Markalar tescil edildiği tertipte korunurlar. Logonuzu tescilden sonra değiştirdiyseniz, markanızın son halinin de koruma altına alınması için yeni marka başvurusu yapınız.

Markanızın TPE sicil kayıtlarında yer alan unvan, şirket türü, adres gibi bilgileri kontrol ederek, doğru olmayan bilgilerin güncelleştirilmesi için gerekli başvuruları yapınız.

Kurumunuzun geleceği markalaşmanıza bağlıdır ve marka tescili bu sürecin temelidir. Markanıza piyasada çok bilinen bir hale geldiyse, tanınmış markalara sağlanan geniş korumadan yararlanabilmesi için Türk Patent Enstitüsü nezdinde özel bir tescil türü olan tanınmış marka başvurusu işlemlerini tamamlayınız.

Markanızın tescil edilmesi markanıza benzer başvuruların tescilini engelleyemediği için, Hem Türkiye'de hem de marka tescili yaptığınız ülkelerde markanızın izlenmesi için marka vekilinizle sözleşme yapınız. Aksi takdirde tescil edilen taklit bir markayı engellemek için hükümsüzlük davası gibi maliyetli ve uzun süreli bir işleme girmek zorunda kalınmaktadır.
Copyright ©2016 Ante Danışmanlık, All Rights Reserved. Düzenleme: ElitNET
free website
built with
kopage